HENKILÖAUTO- JA MOOTTORIPYÖRÄKURSSIT

Kuljettajaopetus koostuu pääsääntöisesti teoriatunneista, ajotunneista ja itsenäisestä harjoittelusta, mutta todellisuudessa kuljettajaopetuksen tavoitteet ovat laajemmat. Tarkoituksena on opetella sellaiset tiedot, taidot ja asenteet, että kuljettajan on mahdollista liikkua liikenteessä mahdollisimman turvallisesti, taloudellisesti sekä ekologisesti.

Halu oppia hyväksi kuljettajaksi on kaikista tärkeintä. Oppimisprosessissa on omat haasteensa, mutta oppimisen ei ole tarkoitus olla ikävää. Ajoneuvon tekninen käsittely on tärkeä, mutta pieni osa ajotaitoa. Ajotaito muodostaa kokonaisuuden. Ajettaessa on jatkuvasti seurattava ympäristöä. On seurattava muiden liikkumista sekä kerrottava omista aikeista riittävän ajoissa. Myös omista ja muiden virheistä pitää oppia. Liikenteessä et ole yksin vaan siellä on monenlaisia tiellä liikkujia. Myös huomaavaisuuden osoittaminen muita kohtaan on osa ajotaitoa.

Kurssit alkavat keskiviikkosin klo 16:15. llmoittautua voi jo etukäteen paikan päällä tai
ILMOITTAUDU KURSSILLE -välilehteä klikkaamalla. Toimistopalvelut ovat käytössäsi
maanantaista torstaihin klo 9:00 - 17:00 ja perjantaisin klo 9:00 - 15:00.

- Autokoulun voit aloittaa 24 kk ennen vaadittua ajokortti-ikää.
- Ajokortin suorittamiseen tarvitaan ajokorttilupa. Tarvittavista lomakkeista saat tietoa
   autokoulusta.

- Moottoripyörä- ja mopokursseja pidetään aikaisesta keväästä syksyyn.
- Kevytmoottoripyöräkurssin voit suorittaa joko kokonaan autokoulussa tai harjoitusluvalla.

 Ajokorttikoulutus hoituu kauttamme ripeästi ja ilman ylimääräistä vaivannäköä.
 Kysy toimistoltamme lisää.